Maszyna cnc – co robić, a czego nie przed jej użyciem?


Niektórzy operatorzy maszyn cnc stają przed pokusą, aby opuścić pokój, w czasie gdy zaprogramowana maszyna cnc wykonuje swoją pracę. Najprawdopodobniej nic nie pójdzie nie tak. Ale raz na jakiś czas maszyny cnc takie jak piły do drewna bądź inne zacinają się lub nie działają prawidłowo. Zdarza się. To maszyny. I wtedy też mogą się zdarzyć urazy. Dlatego upewnij się, że każda maszyna cnc jest obserwowana przez co najmniej jedną osobę.

Jednak to nie wystarcza – są pewne rzeczy, które trzeba wykonywać za każdym razem przed użyciem maszyny cnc i to bez względu na to, czy chodzi o tokarki, frezerką czy jeszcze inną maszynę. Oto krótka lista czynności do wykonania! Upewnij się, że maszyna cnc nie jest włączona podczas ładowania materiału Musisz też dokładnie sprawdzić, czy wszystkie narzędzia są ustawione poprawnie. Dalej, zbadaj powierzchnie siedzeń pod kątem czystości przed zainstalowaniem nowych narzędzi.

https://winter-holztechnik.pl

Jest jeszcze jedna rzecz o której wielu zapomina – by używać narzędzi wyłącznie w granicach wyznaczonych przez producenta i dokręcać frezarki do zalecanego momentu obrotowego. Jest też z drugiej strony kilka rzeczy, których nigdy nie należy robić przed pracą np. nigdy nie używaj tępych, pękniętych lub rozdrobnionych narzędzi, a jeśli zauważysz narzędzia z uszkodzonymi końcówkami, również ich nie używaj. Tego wszystkiego uczą na szkoleniach, niemniej jednak nigdy nie zaszkodzi o tym cyklicznie przypominać by wszystko było dopilnowane za każdym razem, gdy chce się wykorzystać maszyny cnc i ich potencjał.